Patroni

Patroni

Patroni naszej Uczelni to małżeństwo wybitnych polskich lekarzy współpracujące ze Stowarzyszeniem Promocji Zdrowego Stylu Życia.

Zofia Łyko, to lekarz medycyny, konsultant ginekolog-położnik, o przeszło 20-letnim stażu pracy w Polsce oraz ponad 25 letnim stażu na misji zagranicznej.

Jonasz Łyko, to magister farmacji i lekarz medycyny, specjalista analityki lekarskiej (diagnostyki laboratoryjnej) i internista z niemal 26-letnim stażem pracy w Polsce i pond 25-letnim stażem na misji w Afryce.

 

Państwo Łyko pracowali w lecznictwie szpitalnym i w przychodniach rejonowych, a także przez pewien czas w pogotowiu ratunkowym na terenie miasta Krakowa, gdzie również przeprowadzili swoje specjalizacje zawodowe. W tym okresie Jonasz Łyko pełnił również funkcję kierownika Laboratorium Diagnostycznego w Szpitalu Miejskim im. Edmunda Biernackiego w Krakowie, realizując zainteresowania zawodowe rozbudzone w okresie studiów kiedy to został asystentem w Zakładzie Chemii Fizjologicznej Akademii Medycznej w Krakowie.

W 1963 roku Jonasz Łyko wstąpił w szczęśliwy związek małżeński z Zofią Maszczak. W 1967 roku urodziła się im córka Ewa, a osiem lat później, już w Nigerii, urodził się syn Adam. W grudniu 1970 roku Państwo Łyko wyjechali na misję medyczną do Nigerii, a następnie do Kenii. Misja w sumie trwała ponad 25 lat, gdzie pracowali w trudnych warunkach, niosąc pomoc medyczną tamtemu społeczeństwu.

W Nigerii Zofia i Jonasz Łyko pracowali w szpitalach w Ife, Ahoada i Jengre oraz w czterech odległych przychodniach. W tym okresie, niemal przez 2 lata, Jonasz Łyko pełnił funkcję kierownika Laboratorium Diagnostycznego wchodzącego w skład Zespołu Szpitali Szkolących Uniwersytetu Ife.

W Kenii Państwo Łyko pracowali w służbie zdrowia w 2 przychodniach oraz współpracowali ze szpitalami w Nairobi. Sporadycznie wizytowali odlegle przychodnie i poradnie z punktami wydawania leków na terenie Kenii. Zofia Łyko była szczególnie cenionym chirurgiem w ginekologii i położnictwie zarówno w przychodniach jak i w szpitalach.

Ich dorobek naukowy obejmuje 14 specjalistycznych publikacji. Gdy kończyli służbę na kontynencie afrykańskim, zostali docenieni i wyróżnieni zaszczytnymi odznaczeniami. W 2006 roku otrzymali honorowe licencjaty w Wyższej Szkołe Teologiczno-Humanistycznej w Podkowie Leśnej.