Zmagania z kredytami frankowymi trwają w najlepsze, w związku z czym frankowicze, którzy jeszcze nie podjęli żadnych kroków w sprawie kredytu, zastanawiają się na co będzie można liczyć w 2022, czego można się spodziewać w sądzie i w jakim kierunku warto działać ze swoim kredytem. 

Wydaje się, że 2022 będzie kontynuacją pozytywnego trendu jeśli chodzi o orzecznictwo sądowe w sprawach frankowych. Poprzedni rok i rozpoczęty kilka miesięcy temu 2022 to lista spraw, które gwałtownie rosną jeśli chodzi o sądy i rozstrzygnięcia, które są dla wspieranych przez radcę prawnego, czy adwokata frankowiczów pozytywne. 

Ostatnie decyzje sądów dla frankowiczów 

Wśród kwestii, które dla frankowiczów są istotne można uznać prawdopodobne rozstrzygnięcie sądów odnośnie tego jak wygląda kwestie bezumownego korzystania z kapitału. To ostatnia deska, której próbują się łapać banki i rozstrzygnięcia w tej kwestii mogą ewentualnie budzić jeszcze niepokój frankowiczów. 

Natomiast w kwietniu 2022 Sąd Najwyższy wydał decyzje o tym, że jednostronne orzeczenie banku kursu waluty bez odniesienia do kryteriów naturalnych jest sprzeczne z naturą kredytu. Dla frankowiczów to istotna decyzja, ponieważ jest to szansa na uznanie umowy kredytu za nieważną na mocy przepisów Kodeksu Cywilnego a nie tylko przez klauzule niedozwolone w umowa. To również istotne z punktu widzenia przedsiębiorców z kredytem frankowym, którzy w tym momencie zyskują instrument do unieważnienia swoich umów. Wcześniej nie mieli oni tak dobrych statystyk jak klienci prywatni, którzy wygrywali w sprawach frankowych przy kredytach hipotecznych ponad 95% spraw. 

Szansa na nowe ugody w 2022 roku?

Frankowicze, którzy nadal mają kredyt zastanawiają się czy 2022 roku przyniesie jakąś szansę na ewentualne nowe ugody z bankami. Trzeba jednak być raczej przygotowanym sceptycznie i nie spodziewać się w tym kierunku żadnych działań banków. Te banki, które faktycznie ugodami były zainteresowane i zwracały uwagę na tą kwestię już swoje propozycje złożyły klientom. Jednocześnie trzeba zauważyć, że te ugody były proponowane praktycznie tylko tym klientom, którzy już złożyli sprawę w sądzie, a sama formuła ugód głównie służyła bankom więc dla klientów nie był to jakiś szczególnie atrakcyjny instrument. 

Nieuprawione korzystanie z kapitału – stan na 2022 roku

Tak jak zostało powiedziane 2022 roku może przynieść rozstrzygnięcie tych kwestii, które związane są z kwestią korzystania z kapitału, tematem tak szumnie podejmowanym przez banki pod koniec poprzedniego roku. Przede wszystkim obecnie prowadzi się niewiele takich spraw z powództwa banku. Jednocześnie sprawą zajął się także UKOiK, który sprawdza czy banki nie przymuszają klientów do ugód strasząc właśnie procesami o nieuprawnione korzystanie z kapitału. Toczy się również walka w sądzie jednego z frankowiczów, który podjął walkę z medialną akcją banków i sam pozwał bank o nieuprawnione korzystanie z kapitału ze względu na pobieranie zawyżonych rat. 

Frankowicze w 2022 roku – czas na działanie 

Rok 2022 może być więc dalszym ciągiem pozytywnego trendu dla frankowiczów, którzy będą chcieli walczyć o swoje racje w sądach. Dlatego to również ten moment, w którym frankowicze powinni zacząć brać sprawy w swoje ręce. Jeśli ktoś do tej pory nie zaczął walczyć o swoją sprawę to rok 2022 może być najlepszym momentem na konsultację z prawnikiem specjalizującym się w sprawach frankowych, by podjąć działania zmierzające do unieważnienia umowy i ostatecznego rozstrzygnięcia kwestii kredytu, który mocno obciąża portfele wielu osób zawyżonymi ratami. 

Podobne artykuły:

www.krp-ks.pl/zakres-uslug/odfrankowinie-kredytow/

https://www.krp-ks.pl/porady-prawne-artykuly/sprawy-frankowe/